BEEP Green Strategy
Ve Studiu BEEP se dlouhodbě snažíme chovat ekologicky, zodpovědně a udržitelně
k životnímu prostředí. Během 20leté existence jsme si tak osvojili řadu pravidel a postupů, které vedou ke snížení uhlíkové stopy v rámci zvukové postprodukce. Ne vždy byl ale na začátku jen tento záměr, ale také řada dalších motivací, jako například snížení nákladů, poskytování kvalitního servisu a jejich přirozenou součástí byla i ekologická rovina. Zde jsou naše konkrétní příklady - některé z nich jsou drobné, některé nemají žádné finanční náklady a některé vyžadovali investici. Věříme ve sdílení dobré praxe a vzájemnou inspiraci a proto se rádi podělíme o naše zkušenosti:
tříděný odpad - samozřejmě třídíme, a to plast, papír, tetrapacky a využíváme již zmíněné zálohované obaly
čerstvě mletá káva -> nepoužíváme žádné kapsle nebo jinak porcovanou kávu, ale nakupujeme zrnkovou kávu, které se každý rok vypije okolo 380 Kg! Přepočteno na kapsle (5,5 g/porce), ušetříme 69 000 kapslí, které by se musely vyrobit
lokální catering -> pro schůzky s hosty nebo například pro schvalovací projekce používáme občerstvení z místní malé řemeslné pekárny, která je 100 metrů od studia a nabízí velké množství produktů. Vždy také zahrnujeme vegetariánské varianty. Pro větší catering používáme lokální restaurace v dochozí vzdálenosti. Spolupracujeme také s restaurací přímo v naší budově, kde pro take-away objednávky do studia nepoužíváme obalový materiál a jídlo mohou naši zvukaři, hosté, klienti jíst přímo z restauračního servisu.
elektronické scénáře -> snažíme se pro práci využívat scénáře a podklady v na iPadech, což eliminuje nákup papíru a tisk. Ne u každého projektu (dlouhé nahrávání audioknih např.) se to daří, také ne každý režisér, zvukař nebo herec preferuje tuto možnost, ale snažíme se jí více zavádět
nabíjecí baterie -> na place používáme obecně dva typy zařízení - ty které nelze napájet jinak než bateriemi (mikroporty, poslechové přijímače pro režii, TC moduly) a zařízení, které obsluhuje zvukař - rekordér. Rekordéry vždy pořizujeme takové, které lze buď dobíjet přímo z elektrické sítě nebo pomocí akumulátorů (dobíjecích baterií), jejichž životnost je několik let. Do mikroportů, odposlechů a TC modulů vždy používáme dobíjecí baterie.
během běžného natáčecího dne hraného seriálu se najednou používá 8 mikroportů po 2 AA bateriích + 5 poslechových přijímačů po 2 AA bateriích + 2 TC moduly po 1 AA bateriích. V mikroportech se mění baterie obvykle po 4 hodinách (tj. 3x za natáčecí den) a v přijímačích a TC modulech vydrží celou směnu (12 hodin). Jeden natáčecí den tak jen na zvukové technice spotřebuje 60 ks baterií, což je za 30 dní 1 800 ankalických AA baterií. My 30denní natáčení zvládneme jen s 80 ks nabíjecích baterií. Pri roční realizaci 2 televizních seriálů a 3 filmů (celkem cca 150 natáčecích dní) činí úspora 9 000 baterií. Po roce intenzivního používání nabíjecích baterií klesá jejich kapacita, a tak je přesoudávme z placu do méně náročných přístrojů v rámci výroby.
solární panely a dobíjecí stanice pro elektromobily -> na konci roku 2023 jsme spustili vlastní solární elektrárnu, která dlouhodobě pokrývá 71 % spotřeby elektrické energie studia. Zároveň jsme také v loňském roce vybudovali dobíjecí stanici pro elektoauta. Za rok 2024 naše elektrárna vyprodukovala 47 MWh, což je cca spotřeba 5 domácností. Ekonomická návratnost investice je okolo 8 let a životnost 20+.